PUBLICITĀTE
Reiz bija..., jeb senie video projekti, kas pirms kādiem gadiem tapa sadarbībā ar www.e-padomi.lv radošo brigādi.
Tas notika tā, ka ...
Atsaucos uz Ivetas Apškrūmas aicinājumu tikties Latvijas 1. rokkafejnīca RĪGA telpās, Vecrīgā. Tā bija mana pirmā intervija mūžā - jauka pieredze.
Intervija notika dīvainās sajūtās - dienu pēc šausmīgās Maximas katastrofas ..., tomēr notika. Runājām par astroloģiju, dzīvi, sajūtam un nākamā gada prognozēm.
Pēc kāda laika Ivetai, kas ir lieliska saimniece, radās doma izveidot 12 raidījumu ciklu par to, kā ēdienus izvēlās, kāda ir galda kultūra un ieradumi katrai no 12 zodiaka zīmēm. Domāts – darīts!
Mans pienākums bija sapost lauku mājas „Putni” virtuvi, sagatavot informāciju par katru zodiaka zīmi. Tika Sociālajos tiklos tika veikta aptauja par to, kas kuram labāk garšo. Tika apkopota statistika. Izejot no informācijas, Iveta izdomāja 3 ēdienus, kas varētu atbilst konkrētās zodiaka zīmes garšu kārpiņām un ieradumiem.
Raidījumi tapa atbilstoši gadalaikam, kuros valda konkrētā zodiaka zīme. Projekts tika filmēts vesela gada garumā - soli pa solim, zīme pa zīmei, līdz visi 13 raidījumi tapa gatavi un bija skatāmi vietnē e-padomi.lv.
Interesantākie kadri droši vien un kā vienmēr-palika aiz kadra! Mārcis Martini, projekta līdzautors un portāla e-padomi.lv īpašnieks, reiz izteicās, ka visus kuriozus vajadzētu apvienot atsevišķa raidījumā! Tās būtu jaukas atmiņas!
Darbība norisinās mūsu Lauku mājas „Putni” nelielajā virtuvē. Vasaras mēnešos filmējām arī laukā - dārzā un lauku sētā.
Sākam mēs ar ievadsēriju „Par 4 stihijām”: uguni, Zemi, gaisu un ūdeni, jo tieši stihijas ir tās, kas visvairāk ietekmē mūsu uztura izvēli un ēšanas kultūru. Tāpēc kopumā ir 13 sērijas.
Pirmā sērija tika filmēta par Mežāzi - tas bija tāds jauks Jaunā gada ievads - suminājām Ivetas dēlu.
Tālāk sekoja sērija par Ūdensvīriem.
Nākamā par Zivīm, kur jauki nosvinējām arī manu dzimšanas dienu.
Un tikai nākamā bija Auna kārta, kaut astroloģijā Auns ieņem pirmo vietu, ir visa aizsācējs.
Vērša sērijā – par lielākajiem baudītajiem -Vēršiem - suminājām manu dzīvesbiedru Hariju!
Dvīņu raidījumā, vasarīgā noskaņā, nosvinēta meitas Dārtas dzimšanas diena.
Vēža sērijā iemūžināts pat Līgo vakars ar dziesmām un dejām.
Lauvu virtuve - par godu projekta iniciatorei - Ivetai.
Jaunavas jau ieskicēja rudenīgo „Putnu” dārzu, ražas laiku.
Svaru zīmes virtuve - par estētiem.
Skorpionu zīmes sērijā suminājām operatoru Mārci.
Gada nogalē Strēlnieku virtuve noslēdza šo garšīgo projektu un vienu jauku, radošos darbos un draudzīgā, ģimeniskā siltumā pavadītu gadu.
Nedaudz atvilkām elpu... un tad... man radās nākamā video projekta ideja!
Par cik pēdējo gadu laikā cītīgi labiekārtoju savu lauku mājas apkārtni, smēlos iedvesmu no pieredzes bagātākiem dārzniekiem, draugiem un paziņām, kas jau saimniekoja savos īpašumos. Pamanīju, ka cilvēku gaumes dārzu iekārtošanā, atšķiras. Tad ienāca prātā ideja par „12 dārzu maģiju”. Sāku pētīt kā savus dārzus iekārto, kādus augus izvēlās, kā saimnieko visas 12 zodiaka zīmes.
Aicināju 12 dažādas personības, kas labprāt piekrita piedalīties šajā projektā. Meklējām sakarības arī cilvēku personīgajos horoskopos - dzimšanas astrokartēs. Raidījuma noslēgumā, vienmēr iztirzājām arī šīs personības astrokarti saistībā ar dārza specifiku. Lūkojām saimnieka Saules zīmi, Mēness zīmi, Venēras atrašanos zodiakā, Ascendenta zīmi.
Auna dārzu filmējām kādā Liepājas privātmājas sētā pie Līgas Putniņas. Līga ir ļoti viesmīlīga mājas saimniece un nu jau dēvēju viņu par savu Liepājas māsu. Viņas dārzu vajadzētu iekļaut Liepājas tūrisma kartē! Ilgus gadus Līga ar vīru to kopusi un lolojusi! Un skats no otrā stāva loga - fantastisks! Mini botāniskais dārzs! Super, Līga! Paldies, ka tu esi!
Vērša dārzu filmējām Ādažos pie Elitas Survilo. Baudījām tēju un Elitas gatavoto kūku! Kopā priecājāmies par tikko uzplaukušo magnoliju! Uzzinājām, kā Elita pašmācībā apguvusi smilšainākas augsnes uzlabošanu, pielāgojusi augu izvēli. Praktiski un skaisti - tā, ka jau Vērsītis - darbojas Elita. Paldies par viesmīlību un taviem stāstiem!
Dvīņu stāstu atradām Bikstos. Tur saimnieko kungs ar kundzi - Jānis un Alda Urbāni. Jānim pieder veco lietu muzejs, par kuru stāsts bija plašāks kā par dārzu, kurā vairāk saimnieko viņa sieva un vīram nezinot nopērk kādu jaunu rozi! Tomēr tikšanās bija ļoti jauka! Paldies saimniekiem - tik azartiskam un jautram pārim!
Vēža dārzs tika filmēts vienā no skaistākajiem dārziem Dobelē - pašā pilsētā. Tas pieder jau pieredzes bagātiem dārzniekiem Līgai un Aivaram Beņķiem, kas varēja lepoties ar „Skaisto un praktisko ideju dārzu”. Tas bija perfekts! Paldies ģimenei par aizrautīgo stāstījumu!
Lauvas dārza īpašniece izrādījās dzimusi Aucē, bet uzaugusi Rīgas botāniskajā dārzā, jo viņas tētis tur bijis dārznieks. Un viņas pirmais vārds esot bijis - puķe. Dzintra Tomsone iekopusi savu dārzu Ziepniekkalnā uz lodžijas... Tas bija interesants piedzīvojums. Izrādās, ka arī tāds var būt dārzs! Paldies par šo pieredzi! Burvīgi!
Jaunavas dārzu filmējām Grobiņā. Saimnieks - Ivars Graudiņš, dārznieku vidū iemīļots cilvēks - enciklopēdija, kas pašmācības ceļā apguvis visas dārza lietas un mājā izveidojis savu botānisko dārzu, pārzina visus latīniskos nosaukumus un ir apveltīts ar lielisku humora izjūtu.
Tā kā diemžēl viņa dzīve aprāvās dažus gadus pēc mūsu intervijas, gribētos ilgāk pakavēties pie atmiņām, kad viņu apciemojām.
Meklējot minēto adresi, nedaudz apmulsām... Māja ir, numurs pareizais, bet nu-nekādi neizskatās pēc dārza. Šķita, ka esam ko sajaukuši. Neveikli mīņājamies pie vārtiņiem. Un tad, mierīga solī mums pretim iznāca Ilmārs. Devāmies „džungļos”. Jā, tieši tāds bija pirmais iespaids. Pārvietojāmies lēni, jo pie katras zālītes un nezālītes mēs stājāmies un klausījāmies Ilvara brīnumstāstos. Paldies Ilvaram! Viņa dāvātais un paša audzētais un dāvātais tējas koks nu jau krietni paaudzies un vienmēr atgādina viņa smaidošo, optimisma pilno personību!
Svaru zīmes dārza personība ir labi zināma Latvijas un ne tikai ceļotajiem - Ināra Aire no mājām ”Kārļi”, kur saimniece uzbūrusi īstu Svaru zīmes oāzi, jo tur viss ir tik viegls un gaisīgs, neparasts, noslēpumains un vilinošs - kā jau gaisa zīme - Svari! Paldies, Ināra! Lai daudz radošu ideju!
Skorpiona dārzs pieder Ojāram Bistrovam - pirtniekam no Lielvārdes.
Tur izpratām, ka vērtīgākais dārzā ir nātres un citas ne-zāles, jo ka jau Skorpionam pieklājās, viss vērsts uz dziedināšanu! Tāpēc dārzā ir vieta arī nātrēm! Dzērām zāļu tēju un klausījāmies stāstos par pirtslietām! Cik labi, ka esam tādi kā esam-dažādi! Paldies saimniekam par mums atvēlēto laiku!
Strēlnieka dārzs izrādījās netālu no mūsmājām Vecaucē. Tur saimnieko varenuzņēmīgā Nadīna Miķelsone. Viņas burvīgais dārzs, jeb kā man likās – brīnumzeme, atrodas Bēnē. Kā skudriņa viņa saimnieko īpašuma, kur veiksmīgi savieno praktisko un skaisto! Notušē nevajadzīgo un defektus pārtaisa par efektiem! Burve! Nav ko teikt! Iedvesmojoši - tieši tā kā pienākas Strēlniekam. Paldies, paldies, paldies! Uz tikšanos! : )
Mežāža dārzu filmējām Tukumā pie uzņēmīgās „Rozīšu” saimnieces Dailas Trubiņas Sēmē. Ak, Dievs, Daila, tu esi fantastiska! Priecājos, ka ļāvi mums iepazīt tavu stāstu un fantastiskās rožu dobes! Pie Dailas ir jābrauc! Baudiet skaistos koncertus, svētkus, ko viņa rīko „Rozītēs”!
Arī manā dārzā zied Dailas audzētās skaistules! Tik daudz prieka dāvāt cilvēkiem - tā ir svētība!
Ūdensvīra dārzs tika filmēts Dobeles apkaimē, Auros pie strādīgās agronomes Egijas Lazdiņas. Tātad - speciālista dārzs. Māja un dārzs ticis ierīkots pilnīgi klajā vietā. Interesanti bija klausīties kā ne no kā top Kaut Kas! Vienā vārdā teiktu - mūsdienīgi! Oriģināli, neparasti, plaši, ar vērienu - kā jau nākotnes zīmei - Ūdensvīriem pienākas. Šķita, ka iekāpjam kādā dārza dizaina žurnālā. Paldies, Egija! Tā turēt!
Zivis - tā esmu es pati... savā lauku sētā, Vecaucē, „Putnos”. Tie ir mani džungļi, mana paradīze, mans Ēdenes dārzs. Kā jau dārzniekam bez pieredzes, Rīgas meičai, ka Zivij pienākas - nedaudz haosa, daudz dabiskuma, smaržu un ūdens sajūtas. Viss mainās, viss ir procesā. Katram augam sava vēsture - draugu un paziņu dāvāti! Paldies visiem par to!
Tagad - atskatoties, esmu laimīga par šī projekta īstenošanu, jo tā ir daļa no manas dzīves, sapņiem, darbiem, domām. Mans Mēness Strēlniekā jau kaļ jaunus projektus, kas zina - varbūt drīz taps arī kas jauns!?
Vislielākie paldies Iveta Apškrūma un Mārcis Martini. Paldies, ka ņēmāt mani komandā!